Nemcsak a köztudatban sokáig nem volt kiemelkedő lételem, de az orvostudomány is közel 100 éve kezdett el komolyabban foglalkozni a szelén szervezetre gyakorolt jótékony és elengedhetetlen hatásaival.
Mára a sok kutatásnak köszönhetően tudhatjuk, hogy a szelén nagymértékben hozzájárul agyunk és immunrendszerünk működéséhez és a pajzsmirigyünk megfelelő hormon termeléséhez (TSH- Thyreoidea hormon) is javarészt kapcsolható.
Mindezeket raktározási mechanizmus segítségével kontrollálja a testünk. Szelént raktározó szerveink:
- hasnyálmirigy
- pajzsmirigy
- máj
- szívizomzat
- herék
Szelént, mint majdhogynem minden élethez szükséges tápanyagot, érdemes a gyermekáldást megelőző, a várandósságot végigkísérő és a szoptatási időszakot is átölelő időkben magunkhoz venni.
Milyen ételekben van szelén?
Magas szelén tartalmú források:
- Húsok (marhahús, tengeri halak),
- Belsőségek (Pl: máj)
- Zöldségek (Káposzta, gomba, spenót, spárga, babfélék, paradicsom, brokkoli, avokádó)
- Gyümölcsök (mandarin, kivi, banán, mangó, narancs, grapefruit, szeder.)
- Olajos magvak (dió, szezámmag)
- Egyéb források: barna rizs, teljes kiőrlésű gabonafélék, csírák.
Nagy segítségünkre van a megtermékenyülés sikerében, mert elősegíti a beágyazódás nélkülözhetetlen lépcsőjét, a megtapadást. A szelén felszabadulásakor a várandósság során is antioxidánsként védi magzatunkat a sejtkárosító anyagokkal szemben és mindeközben támogatja csöppségünk idegrendszeri fejlődését.
Szelén - ajánlott napi mennyiség
Ajánlott mennyiség:
- Fogantatás előtt: Nők esetében: 55 mikrogramm/nap
- Férfiaknak: 70 mikrogramm/nap
- Várandósság alatt: 50-80 mikrogramm/nap
Fontos: A szelénnel hasonlóan a vashoz, nagyon gondosan kell eljárnunk az adagolását tekintve! Fontos, hogy betartsuk az ajánlott fogyasztási mennyiséget, másként méreggé válik.