A várandósság során észrevehetünk magunkon a stressz jeleit, és különböző, esetleg gyakori hangulat ingadozásokat. Ezek hátterében gyakran a hormonális változások állnak. Viszont más formában is megjelenhet lelki instabilitásunk, mint például fáradékonyság/fáradtság esetleg kialvatlanság, türelmetlenség formájában..
Az első trimeszter
Káros hatások a magzatra
Tartós- nagyfokú idegeskedés bizonyított hatásai a pocakban fejlődő babára és a várandósságra nézve:
Prof. Vivette Glover a londoni Imperial College összegzése rávilágít arra, hogy az anyai stressz növeli a gyerekeknél későbbi kognitív zavarok kialakulásának esélyét. (Kognitív funkciók felelnek a tudás elsajátításában résztvevő gondolkodási és tanulási folyamatokban, mint például az észlelés/érzékelés, figyelem, számolás, megértés/felfogás, nyelvhasználat stb..)
Hamburg-Eppendorf Orvosi Központ kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy az anyuka traumás stressz szintje ( komoly stresszt kiváltó krízishelyzetek: halálhír, munkahely elvesztése, válás, szakítás, testi-lelki bántalmazás stb.) hatással van a gyermek ekcémás, allergiás és asztmás jellegű krónikus betegségek kialakulására, főként a tinédzser kor környékén.
Ezt a Journal of Allergy and Clinical Immunology által publikált szakfolyóirat kutatási eredményei is több ízben megerősítették.
Várandósság alatt
Kortizol
A stressz hatására kortizol hormon termelődik, mely átjut a magzatba a méhlepényen keresztül. Így a tartós anyai kortizol termelés, már magzati életben nyomást gyakorol a baba stressz tűrő képességére.
Ez már a megszületést követően is érezhetővé válhat a baba viselkedésén, alkalmazkodó képességén.
Várandósság alatt
Koraszülés kockázata
A magzat tápanyagfelvétele, oxigén ellátottsága is korlátozódik
A magzat szívverése az anyai szívveréssel együtt fokozódik.
Fokozza a várandósság alatti görcsök megjelenését.
Növeli a koraszülés, az alacsony születési súly és a vetélés kockázatát.
Várandósság alatt
Viselkedészavarok
Az anyaméhből kapott tartós stresszhormon hatást követően, a baba a külvilághoz való alkalmazkodása is akadályozottabbá válik, mely akár különböző viselkedészavarok kialakulásához is vezethet.
Kutatások arra is rávilágítanak, hogy a várandósság első felében átélt komoly stresszhatás nagymértékben megemeli a gyermek skizofréniára való hajlamát.
Várandósság alatt
Toxémia
Növeli a terhességi toxémia kialakulását olyan magzati és anyai életveszélyes állapotot kiváltó betegség, mely a várandósság kapcsán, annak második felében jellegzetes tünetekkel jelentkezik.
Szülés után
Fejlődési gondok
Már a születést követően is érezhetően sírósabbak, vigasztalhatatlanabbak, érzékenyebbek, hasfájósabbak ezek a kisbabák.
Gyakran figyelhető meg már csecsemőkortól az egyes fejlődési lépcsők elakadása vagy kimaradása.
Gyermekkor
Tartós betegségek
Továbbá a magzati életben kapott stressz szintén a serdülőkorban jelentkező cukorbetegség, magas vérnyomás, illetve a depresszió és szorongás talaját is képezheti.
A kismama tartós idegességi szintje továbbá fokozhatja születést követően születendő gyerekében az autoimmun elváltozások megjelenését.
Tehát nem túlzás kijelenteni és szem előtt tartani, hogy a stresszel teli helyzetektől való elhatárolódás, az anya védelmező stratégiájának részét kell hogy képezze a várandósság alatt.
Nyilván ez nem egyszerű feladat, hiszen a stressznek megannyi fajtájával találkozhatunk akár csak egy napunkat végig tekintve is. A stressz jelenléte normál esetben húzóerőt, fejlődésre-változásra és munkára/dologra ösztönző pozitív hatást is jelenthet. Ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni. Szeretném hangsúlyozni azt is, hogy a mindennapi “jótékony stressz”, melyben pörgünk és jól érezzük magunkat, ha hagyunk időt a pihenésre és a relaxációra, nem vált ki káros hatásokat a magzatban. Továbbá a várandósság alatt átélt egy – egy lobbanékonyabb pillanat sem fog tartós elváltozásokat kiváltani.
Stresszkezelés a várandósság alatt
Visszakanyarodok a fő kérdésünkre. Hogyan tudnánk mindennapi, stressztől mentes életet élni a várandósság alatt? A válasz egyszerű és a későbbiekben is nagyon hasznos módszer a szortírozás. Nyilván a lelki nyomást lehetetlen teljes mértékig kizárni, viszont megtanulhatjuk, kezelni- levezetni, hogy átélése ne legyen traumatikus. Továbbá szükséges a szortírozás módszerét alkalmaznunk, hogy fölöslegesen ne legyünk átélői az elkerülhető helyzeteknek.
Nos ezeket hogyan tudjuk a gyakorlatban, a mindennapokban alkalmazni? Néhány hétköznapi példával és annak megoldására szolgáló praktikájával szeretném ezt érzékeltetni.
Tippek, trükkök a stressz kezelésére
Többnyire elkerülhetetlen, hogy 9 hónapon keresztül akár gyermekünk apukájával, semmilyen konfliktus helyzet ne alakuljon ki. Bár az egyik lehetséges megoldási stratégia ellenére szeretném hangsúlyozni, hogy az apukákban már elkezd élni a bennük rejlő védő- és óvó funkció. Tudják, hogy a kismama- és a baba épsége és nyugalma nagyon fontos már a várandósság kezdeti időszakától. Gyakran ők azok, akik előbb kezdik el csillapítani a hangulatot, még akkor is ha az anyukának még bőven lenne mit mondania.
Bárkivel alakul ki vitahelyzet és a másik fél nem érzékeli súlyát, annak hogy ez nagyobb hatással lehet a mama-baba épségére, nem tartom szükségesnek a magyarázkodást. Ha úgy érezzük, a nyomás érzés eluralkodik rajtunk és feldúlja lelkünket, minden hisztit és drámát elkerülve csak hagyjuk ott a szituációt. Persze, lehet előre ezt jelezni:
“Ne haragudj, de úgy érzem nem jutunk dűlőre és egyre jobban uralkodik el rajtam a stressz. Remélem megérted, hogy ennek nem szeretném kitenni a kisbabám. Most függesszük fel ezt a beszélgetést és később ha lenyugodtak a kedélyek, átbeszéljük és megoldást találunk rá…”
Nyilván mindenki a saját maga módján és szituációtól függően tudja ezt a fajta ideiglenes elhatárolódást alkalmazni. Ennek a lényege az, hogy feleslegesen ne maradjunk benne egy konfliktus helyzetbe, mely akár a felek akaratossága miatt egyre mélyebbé válhat. Időrést hagyunk magunknak, hogy mi is és a másik fél is tisztábban, dühtől és stressztől mentesen keressen megoldást.
Ilyenkor nagyon jót tud tenni az is, ha sétálunk egyet a természetben, hiszen maga a környezetváltozás is igen nagy nyugtató hatással bír. (A köznyelv is gyakran használja: “Kiszellőztetem a fejem”.) Továbbá szeretném kiemelni, hogy a zene is fantasztikus nyugtató terápiával hat lelkünkre. Lehet akár az ágyra/ földre fekve nyugodt körülményt biztosítani lágy zenével. Ugyanilyen, sőt néha pezsdítőbb a kedvenc dalunkat hangosan énekelve, táncolva kizökkenteni magunkat.
Tipp: Akár takarítás, főzés, vezetés vagy bármely tevékenység közben, tudjuk élvezni a kedvenc zenéinket a várandósság alatt is, bátran éljünk vele! A baba, ahogy a feszült, úgy a felszabadult, boldog érzést is átveszi. Így ha tehetjük, például egy esküvőn is nyugodtan (nyilván biztonságosan) táncoljunk és élvezzük a hangulatot.
További 2 hasznos trükk a stressz gyors levezetésére:
Mozgás, sport (Kismama jóga, Kismama torna vagy bármely biztonságos mozgásforma melyet a várandósság alatt is folytathatsz.)
Egy jó zuhany (nem forró de melegvizes tartós zuhanyzás a kedvenc tusfürdővel, nagyon jó stresszoldó, izomlazító és nyugtató hatással segíti visszaállítani nyugalmi állapotunkat)
Eker Tímea diplomás védőnő - Online szaktanácsadás
Anya. Védőnő. Tanácsadó. Blogger.
Munkahelyi stressz
De elég hétköznapi lehet a munkahelyi stressz is, amit csak úgy azért nem feltétlen tudunk “ott hagyni”, amíg nem nyugszunk meg. Ezért érdemes lehetőleg minél előbb jelezni a munkahelyen terhelhetőségünk megváltozását.
A várandósság első 12 hete a legérzékenyebb időszaka a baba életbenmaradása szempontjából.
Fontosnak tartom, hogy akár egy megbeszélés-beszélgetés formájában hozzátok szóba a munkahelyeden. Beszéld meg, hogy áldott állapotodra való tekintettel hogyan tudnak téged támogatni. Milyen változtatások jutnak érvényre a számodra. Nyilván ez jogi szabályozás alatt is áll, de személy szerint nem nagyon hallottam még olyanról, hogy a munkáltató nem tenne lépéseket a várandós munkavállaló testi-lelki biztonságának megőrzésének érdekében.
Mindennapi stresszforrások naponta lehetnek akár egy parkolóhely megtalálása, időpontról való elkésés veszélye, nagy sor a bevásárló helyeken, tumultus a közlekedési eszközökön stb..(Azért szeretném azt is érzékeltetni, hogy várandósságunk, nyilván nem ment fel a mindennapok teendői és a felelősség alól. Szeretném, hogy tanácsaimat ne így értelmezzétek, csupán segítséget szeretnék nyújtani nektek abban, hogy a stresszt, mint egészségkárosító faktort, hogyan minimalizáljuk áldott állapotunk időszakában.)
Ilyenkor mint egy konfliktushelyzetben, lépjünk egyet hátra fejben és lélekben is. Gondoljuk végig, hogy egy kapkodó pillanat okozta baleset, vagy a környezetből/szituációból adódó frusztráció és idegesség átélése megéri-e? Hiszen már tudjuk, hogy az anya fokozódó idegességével komoly stressz alá helyezi kisbabáját is.
Így tehát a legjobb amit tehetünk, hogy az adott helyzetben veszünk egy nagy levegőt, pocakunkra tesszük a kezünket és magunkban vagy akár félhangosan kimondva megsúgjuk csöppségünknek, hogy: “Ne izgulj, anya sem fog!”