Vannak nők, akik minden ovulációjukat pontosan érzik, belső testi változásaikra érzékenyebbek. Ők igazán szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen akár pontosan meg is tudják mondani, hogy mikor van a peteérésük.
Mivel ez a fajta női érzékenység/ráérzés igen ritka, ezért nagyon hasznos, ha az ovuláció meghatározására segítséget használunk. Szerencsére manapság már számos teszt / kalkulátor és számítási lehetőség áll a rendelkezésünkre, hogy sikeresen feltérképezhessük azokat a napokat, melyek a legideálisabbak lesznek a fogantatásra. Előljáróban szeretném nyomatékosítani, azokat az információkat, melyekről említést szereztünk a ciklusok során.
Ha ciklusunk 28 napos (a menstuáció első napjától a következő vérzésünk első napjáig eltelt napok száma), akkor átlagosan az ovulációnk a ciklusunk 14. napjára fog esni. Ha a ciklusunk hossza havonta változik, akkor érdemes a menstruáció első napjától visszaszámolni 14 napot és így kaphatjuk meg ovulációnk valószínűsíthető dátumát. Minél több hónapot tudunk rászánni ciklusunk megértéséhez, annál pontosabban tudunk kalkulálni.
Lessük is meg, hogy milyen módszerek közül érdemes választanunk:
Ovuláció kiszámítása / ovulációs kalkulátor
- Például 28 napos ciklusokat tekintve az ovuláció a 10-17. napok között lesz, ezt így számoljuk ki: 28-18 = 10, és 28-11 = 17
- Amennyiben változó a ciklus hossza, például a 22 és a 29 nap is érintett, abban az esetben így számolunk: 22-18=5, és 29-11=18
Így tehát láthatjuk, hogy a termékeny napok az 5. és a 18. nap közé esik.
Ovuláció megállapítása hőmérővel
“Hőmérős” módszer (Hillebrant-módszer):
- Előnye: Igen ismert, elterjedt
- Hátránya: Időigényes és aprólékos odafigyelést igényel
- Mikortól kezdjük? Menstruációt lezáró első naptól kezdve
- Mi alapján kapunk információt? : A progeszteron hormonnak köszönhetően a ciklus második felétől alap testhőmérsékletünk pár tized fokkal (körülbelül 0,6 °C ) meg fog emelkedni.
- Milyen eszközre van szükségünk?: Higanyos vagy digitális hőmérőre
- Mikor végezzük? A mérést mindig ugyanabban az időben (lehetőleg percre pontosan), reggeli ébredést követően, ágyból való kikelés előtt végezzük el. Fontos, hogy legalább 5 órát aludjunk előtte.
- Hogyan csináljuk? A hőmérőt ebben az esetben mindig testüregi mérésre használjuk. Például: hüvelyben, szájban a nyelv fedésével, vagy végbélben.
- Hova vezessük az adatokat? Lehetőleg erre alkalmas hőgörbe grafikonon. Illetve különböző applikációk is segíthetnek az adatok vezetésében.
Mit kell látnom/ éreznem? A ciklus első felében alacsonyabb a testhőmérséklet, majd pontosan a peteérés előtt tovább esik, majd peteérés után 1-2 nappal emelkedni fog körülbelül 0,6 °C -kal (változó, hogy az emelkedés fokozatosan vagy gyorsan megy végbe), majd ezen a szinten marad a következő mensesig. A megtermékenyülésre az ovuláció előtti 1-2 napon, illetve annak napján a legnagyobb az esély.
Méhnyaknyák vizsgálat (Billings módszer):
- Előnye: Egyszerű
- Hátránya: Bizonytalan. Szeretkezést követően vagy hüvely fertőzés esetén nem megbizható a nyák vizsgálata!
- Mikortól kezdjük? Menstruáció végének első napjától.
- Mi alapján kapunk információt? A peteérés során termelődő tojásfehérjéhez hasonlító hüvelynyákból.
- Milyen eszközre van szükségünk? Tiszta kézre vagy wc papírra.
- Mikor végezzük? Menstruációs napokat leszámítva minden nap
- Hogyan csináljuk? Tiszta kézzel egészen méhszájig felnyúlva vagy papírral pisilés előtt hüvely bemenetének megtörlésével, hüvely nyák termelését vizsgálva.
- Hova vezessük az adatokat? Erre kijelölt füzetbe/ naptárba vagy arra alkalmas applikációba.
Méhszáj vizsgálata
- Előnye: Maga az önvizsgálat egyszerű.
- Hátránya: Nagy tapasztalat szükséges, csak más módszerrel együtt érdemes értékelni.
- Mikortól kezdjük? Menstruáció lezáródásának első napjától
- Mi alapján kapunk információt? Méhszáj állapotából
- Milyen eszközre van szükségünk? Tiszta kezünkre
- Mikor tapasztalhatunk változást? Ovuláció idején érezhetővé, kitapinthatóvá válhat a belső méhszáj alkati változása, mely során puhának, nehezebben elérhetőnek tapasztalhatjuk.
- Hogyan csináljuk? Tiszta kézzel belső méhszájunkat tapintva, vizsgálva
- Hova vezessük az adatokat? Erre kijelölt füzetbe/ naptárba vagy arra alkalmas applikációba
Törpemikroszkóp
- Előnye: –
- Hátránya: Nagy tapasztalat szükséges, az eredmény gyakran bizonytalan.
- Mikortól kezdjük? Menstruáció lezáródásának első napjától.
- Mi alapján kapunk információt? Hüvelyváladékból vagy nyálból.
- Milyen eszközre van szükségünk? Patikákból beszerezhető törpemikroszkópra.
- Mikor tapasztalhatunk változást? Peteéréskor a mikroszkópos vizsgálat során megváltozik a minta rajzolata.
- Hogyan csináljuk? Hüvelyváladékból vagy a nyálból vett mintát rákenjük a műszer üvegére és hagyjuk megszáradni, majd ezt követően páfrányszerű minta kirajzolódását vizsgáljuk.
- Hova vezessük az adatokat? Erre kijelölt füzetbe/ naptárba vagy arra alkalmas applikációba.
Peteérés jelző tesztcsík vagy kazetta
- Előnye: Legmegbízhatóbb
- Hátránya: Nem ismert. (Bár érdemes megemlíteni, hogy az LH hormon maximális szintje sem tud feltétlenül 100%-os meggyőződést adni arról, hogy az ovuláció megtörtént.)
- Mikortól kezdjük? A legrövidebb ciklus hosszából vonjunk ki 16-17 napot és a kapott időpontban érdemes megkezdeni a teszteléseket.
- Mi alapján kapunk információt? A vizeletben lévő LH (luteinizáló- sárgatest serkentő) hormon szintjéből.
- Milyen eszközre van szükségünk? Patikákból és drogériákból vény nélkül beszerezhető tesztcsík vagy kazetta, mely általában 5 tesztelésre alkalmas eszközt tartalmaz.
- Mikor tapasztalhatunk változást? Ovuláció előtti 24-36 órás idő közben megemelkedik a vizeletben az LH hormon szint, melyet a teszt képes kimutatni. A hozzá szükséges vizelet tesztet érdemes délután vagy estefelé, lehetőleg azonos időpontban végezni.
- Hogyan csináljuk? A pontos útmutatást a megvásárolt teszt vagy kazetta tartalmazza.
- Hova vezessük az adatokat? Erre kijelölt füzetbe/ naptárba vagy arra alkalmas applikációba.
Mit kell látnom/ éreznem? A hormon szint változását, ami a teszten lévő kontroll csík segítségével könnyen leolvasható.
Eker Tímea diplomás védőnő - Online tanácsadás
Anya. Védőnő. Tanácsadó. Blogger.




A beágyazódás pillanata
Visszatekintve a beágyazódás fontos pillanatára, említést tettünk arról, hogy vannak, akik várandósságuk igen korai szakaszát is megérzik. Különböző “tüneteket” vesznek észre magukon és biztosak benne, hogy mostantól megváltozik az életük.
Vegyük sorjába a beágyazódás korai jeleit:
- pecsételő vérzés (rózsaszín vagy barnás színű)
- folyás (sárga, szürke, tejszerű)
- alhasi szurkálások, görcsök
- testhőmérséklet emelkedés
A fogantatás későbbi jelei
- közérzet változás
- hangulat ingadozás (türelmetlenség, lehangoltság, fokozott boldogságérzet)
- émelygés, hányinger, hányás, gyomorégés (bármely napszakban előfordulhat)
- deréktáji nyomásérzés
- fáradékonyság, bágyadtság
- fokozott érzékenység ízekre, szagokra
- fejfájás
- székrekedés
- ételek, italok kívánása/ undora
- menstruáció elmaradása
- bővebb hüvelyváladék
- mell feszülése, duzzanata
- pozitív terhességi teszt
- bimbó udvar és szeméremajkak sötétedése/ fokozottabb pigmentációja
- Nőgyógyászati ultrahang vizsgálat, mely megállapítja a várandósságot (Szülész-nőgyógyász szakorvos megállapítja és dokumentálja az élő magzat- illetve a hozzátartozó részeinek jelenlétét: köldökzsinór, méhlepény, magzatburok. Akár már az első vizsgálat alkalmával hallhatjuk csöppségünk szívének zakatoló hangját, hiszen a magzati szívhang már a 6. terhességi héttől hallhatóvá válik.)




Beágyazódásunk története 💕 - Rólam
Miután férjemmel már erősen a babatervezés útjára léptünk és hónapok óta felkészülési- feltöltődési időszakunkat éltük, egyre izgatottabbá váltunk 🙂
A peteérésem idejét már elég pontosan be tudtam azonosítani a több hónapos menstruációs naptáram vezetésével. (Menzeszem első napját és annak pontos idejét is írogattam, 4 hónappal a tervezett fogantatás előtt) Ez elengedhetetlen segítségül szolgált arra, hogy az ovulációs kalkulátor áttekinthetően feltérképezze nekünk azokat a legideálisabb napokat, amikor már érdemes próbálkoznunk.
Mikor elérkezett a mi hónapunk, már a várható ovuláció előtt 5-6 nappal férjemmel 2 naponta, amikor csak lehetett összebújtunk. Pár napos próbálkozás és a legtermékenyebb nap elteltével, napközbeni alhasi szurkálásokra lettem figyelmes. Elsőnek a bal oldali petefészkem felől, sugárzó éles szurkálást éreztem, majd ezt folytatta a jobb oldalra kiterjedő érzés is.
Őszintén, már itt sejtettem, hogy valami bizonyára elindult, hiszen azelőtt sosem tapasztaltam magamon ismétlődő, mégis az egész alhasra kiterjedő éles nyilalásokat. Szeretném hozzátenni, hogy ezeket nem igazán neveztem volna fájdalmasnak. Ezt követően esténként mégis érzékenyebbé vált az egész méhem. Az esett a legjobban, ha hason aludtam, vagy a lábam közé tekertem a takarót. Majd az egyik éjszaka, mikor már a férjem aludt és már én is félálomban voltam, különös dolog történt. Megfoghatatlan és őszintén mondom, nagyon nehezen megfogalmazható érzés kerített hatalmába. A semmiből egyszer csak lentről felfelé irányuló hullámszerű melegséget, boldogságot éreztem, olyan különöset, mint még soha életemben. Azon kaptam magam, hogy mindkét szememből könnycseppek gördültek ki. Érzékeny nő vagyok, gyakran meg tudok hatódni, de nem szoktam csak úgy könnyezni.
Az a pillanat annyira különleges volt, hogy a mai napig szinte hihetetlennek tűnik, hogy szinte biztosan éreztem és megfogalmaztam, hogy egy új élet forrt össze velem.
Emlékszem, férjemnek nem mertem olyan beleéléssel mondani, hiszen volt bennem egy pici félsz is. Mi van, ha nem a hormonok alakító munkáját tapasztaltam, pusztán csak azt a vágyat, hogy nagyon szeretnék kisbabát. Felvetődött bennem, hogy az erős vágy érzése indította el bennem ezt a meghittséggel teli lufit.
Fontos: Szeretném mégegyszer hangsúlyozni, hogy ez igen ritka. A nők többsége a beágyazódásnak semmilyen jelét nem érzi. Ezért senki ne ijedjen meg attól és ne kételkedjen előre abban, ha nem tapasztal semmiféle változást a testén, várandóssága ilyen korai szakaszában, hiszen, mint arról már szó volt, minden babavárás más és más. Nem mindenki éli meg ugyanazokat a jelzéseket. Továbbá mindenkinél egyéni az, hogy a várandósság során előforduló vagy arra a trimeszterre jellemző tünetek közül mit tapasztal magán.